Arepa ráno, v poledne, večer

Ne neprávem se domnívám, že průměrný Venezuelan se skláda zhruba z 60% vody, 17% tuku, 13% proteinů a zbylých 10% tvoří harina pan. Harina pan není magická matérie, nýbrž kukuřičná mouka, která se používá na výrobu arep, nejfrekventovanějšího venezuelského pokrmu. Když jsem poprvé vyzkoušela arepu, měla jsem pocit, že se mi v puse převaluje božská mana. Díky své vytrvalé kuchyňské praxi se mi pak brzy začalo dařit namísto neforemných podivných placek vytvářet chutné, krásně zaoblené arepy, které pojídám po venezuelsku – jako hlavní chod či jako přílohu ke všemu možnému. Tedy ráno na snídani se šunkou a sýrem, v poledne k polívce, večer s vajíčkem a na druhou večeři s avokádem. Cítím, jak mi harina pan začíná proudit krví.

Arepa je také záležitost nevýslovně tvořivá. Do placky můžete vložit nejrůznější kombinace surovin dle chuti a fantazie. Skoro každá taková formace nese nějaký exotický název – dominó, pelúa, pabellón, který zpravuje zájemce o tom, zda uvnitř najde kuřecí maso, černé fazole caraotas, bílý sýr nebo všechno dohromady.

Přestože jsou arepy tak populární a harina pan se produkuje přímo ve Venezuele, jde o státem regulovanou surovinu, kterou je možné sehnat pouze na příděl vystáním dlouhé fronty. Tak dochází k tomu, že Venezuelané, kterým se podaří vycestovat do zahraničí, na facebook vystavují selfíčka s pozadím supermarkertových poliček plných hariny. I z toho usuzuju, že je možné připravit si arepu dokonce v Evropě, proto přikládám návod, jak na to.

IMG_0627

Budete potřebovat: harina pan (kukuřičnou mouku), špetku soli, vodu, trochu oleje na smažení, nádobu na zpracování těsta, pánvičku a vaši preferovanou náplň placky.

Postup: Do nádoby nalijeme vodu několik centimetrů nad dno a rozpustíme sůl. Nasypeme harinu tak, aby zaplnila nádobu a trochu vykukovala nad hladinu vody. A všechno to hněteme a hněteme. Fajnšmekři mohou do těsta přidat trochu mléka či hladké mouky. Dále vytvarujeme placky, které položíme na chvíli na pánvičku a sušíme a smažíme na troše oleji z obou stran. Hotovou arepu rozřízneme uprostřed, aby vznikla kapsa na pěchování, přitom se snažíme nespálit si prsty a vzniklou kapsu cpeme tím, co máme rádi. A je to! Arepu zvládá dokonce i ten typ lidí, co připálí čaj. Tak dobrou chuť!

Komentáře:
  1. Dášo, ať Tě Tvé toulavé boty vždy bezpečně donesou zpět domů. Třeba i proto, abys mohla psát další zprávy o světě. Jde Ti to moc pěkně, s nadhledem a vtipem, ale mezi řádky se dá často dočíst více.

  2. Dášo, od vašich jsem dostal doporučení na tvůj blog. Chválím tě, jak umíš čtivě a zajímavě psát. Pokračuj. Teď nemám čas, ale určitě si jej najdu pro přečtení celého tvého pobytu. Mějte se hezky a těším se někdy na předávku osobních zkušeností.

    1. Moc děkuju, předávka cestovatelských zkušeností zní dobře, budu se těšit na vyprávění z tvých cest!

  3. Ahoj Dáši,
    krásné články. Díky že se dělíš o své prožitky a dobrodružství, které jednoznačně člověka obohatí. Jde vidět, že fakt ten život žijete. Tak jen tak dál. Mějte se krásně.

  4. Ahoj Dášo,
    právě jsem si umyl zuby jednou z pěti past, které se válí v koupelně. S mobilem u ucha a s relativně plnou peněženkou jsem prošel noční ulicí k poloprázdné MHD, kterou jsem zaplatil trvale stejnou cenou. Minul jsem asi osm zbožím narvaných a liduprázdných supermarketů … a nejednou nemám co psát. PROTOŽE JE TO NUDA (ale asi to nebudeme měnit).

    Držíme vám palce a piš dále.
    Aleš Prokop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *