Nejvyšší inflace na světě v praxi

Inflace je snížení kupní síly peněz. Cválající inflace je velké snížení kupní síly peněz. Rychlý nárůst cen za určité časové období. A tak dále. Pěkné, co to ale přesně znamená v praxi? Tak například jak to cválá ve Venezuele:

  • Začalo to postupně – před deseti lety si kamarádova maminka z platu učitelky na půl úvazku koupila dům a auto. Ze stejného platu si já teď koupím měsíčně 8 kilo cibule.
  • A ano, cibule, ach cibule. V pondělí se dalo sehnat kilo ještě za 300Bs., v úterý už jen za 1000Bs. a po dvou týdnech kilo cibule pod 1200Bs. nejde. Smažím teda teď na mrkvi, příp. na pórku a věřte mi, není to vždy jednoduché 🙂
  • V září stálo mléko 160Bs. Každé dva týdny cena stoupla o 10Bs. Teď nakupuju mléko (pokud teda v obchodech zrovna je) za 260 – 280Bs. a pro jistotu vždycky aspoň dvě, člověk nikdy neví, jak ceny poskočí zítra!
  • V srpnu se dal jeden dolar vyměnit na černém trhu za 660Bs. Stačilo se nenápadně zmínit a druhý den byla vyměněná částka na účtu. V prosinci stoupl jeden dolar na téměř 900Bs. a vyměňovat nechce už ani zamilovaný prodavač zeleniny.

Žijeme inflací, ceny surovin jsou nejdiskutovanější téma v MHD, v práci, se sousedy, kdekoliv a kdykoliv. Je důležité vědět, že jogurt dnes stojí 700Bs., protože když člověk narazí někde na nějaký za 200Bs., pravděpodobně v obchodě, kde zapomněli přepsat cenu, je téměř společenská povinnost koupit jej, a to nejlépe tolik, kolik unese!

Komentáře:
  1. Ó, díky republiko!!! Tesco, Lidl, Penny…jogurt do 20 Kč od pondělí do pátku. A o víkendu přidají Igráčka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *