Jak jsem práci hledala, až se našla sama

Po pár týdnech v Chile se mi Santiago zalíbilo natolik, že jsem se rozhodla najít si tu na čas práci. Hledání na pracovních portálech na internetu jsem rovnou zavrhla, protože bez pracovních víz si tu člověk ani neškrtne a pracovní víza se nedají vyřídit jinak než se smlouvou v ruce.

Měla jsem v plánu plynule navázat na Venezuelu a dávat soukromé lekce angličtiny. Vytvořila jsem si proto originální letáčky, hlásající, že angličtina se mnou je snadná a zábavná. Letáčky jsem se jala rozdávat lidem na ulici, nicméně jak se časem ukázalo, obyvatelé Santiaga neměli pocit, že by hodiny se mnou mohly být zas taková sranda.

V Chile se práce shání především přes známé a kontakty, tak jsem začala budovat silnou sociální základnu. Po týdnu jediným výsledkem bylo pouze to, že jsem namísto práce na baru v hostelu, začala učit personál angličtinu, pořád ovšem jako dobrovolník.

Když mi jedna studentka na hodině usla, rezignovala jsem a koupila lístky do Evropy s úmyslem vydělávat blízko rodné hlíny. Ještě ten den se ukázalo, jak osud dokáže být ironický. Jeden z hostů Casa Rojy mi řekl, že se shání číšnice v blízké restauraci a že by mě tam chtěli. Pár hodin na to jsem začala pracovat, vařit a smažit typická chilská jídla, míchat terremoto a roznášet piva a přijímat štědrá chilská dýška.

12885725_10207908047012159_8973345065857605847_o

A jaká je práce v restauraci La Pica de Glória? Někdy lítám jak hadr na holi, s nacvičeným bezradným, ale okouzlujícím úsměvem vysvětluju zákazníkům, že moje španělština není dokonalá a jestli teda chtějí hranolky nebo radši fazole. Někdy lidi nejsou a to pak se sestrami, majitelkami restaurace plkáme, pijeme pivo a učíme se tančit salsu. Když je nejhůř a bar zeje prázdnotou, zapalujeme vonné tyčinky a svíčky pro štěstí. Nevím, co to je za magii, ale restaurace se potom lidmi zase plní.

Práce se mi poslední dobou lepí na paty, taky teď učím angličtinu jednoho chilského právníka, který platí královsky. Dohodil mi ho známý známého. Včera jsem odmítala další pracovní nabídku. Co z toho  plyne? Budování sociální základny se nakonec rozhodně oplatilo. Práci zdar!

Komentáře:
  1. Zdravím, chtěl jsem se zeptat jaké jsou možnosti pro Čecha si v Chile najít práci a usadit se zde na delší čas, mám síce bakaláře prác ale s tím si tu asi moc neškrtnu během studií jsem dělal pizzaře tak bych hledal práci asi tímhle směrem, dá se vydělat tolik abych si mohl dovolit zaplatit ubytování a jiné běžné náklady nebo jsou to mizerně placené práce? Budu moc rád za rady, zkušenosti event. doporučení

  2. Ahoj Radime, především bych doporučila se podívat, jestli splňuješ podmínky pro Working Holiday vis, pak můžeš v Chile pracovat legálně (musíš teda žádat z ČR) a je to velká výhoda. Pokud umíš španělsky, klidně bych to tam zkusila i s tvým oborem. Jinak určitě v restauracích/kavárnách možnosti jsou i se základ jazyka, ale od toho se odvíjí plat. To, jestli si zaplatíš ubytování, to záleží na práci, ale výdaje i příjmy jsou tu hodně podobné těm v Česku. Moc držím palce!

    1. Ahoj Dášo, díky moc za odpověď, psal jsem na ambasádu jaké jsou podmínky pro Working Holiday ale co jsem našel na netu tak by neměl být problém splňovat ty podmínky. Zatím piluji španělštinu a šetřím na odjezd, kolik si myslíš že bych si tak měl vzít do začátku než si najdu nějakou práci, myslím že na pokrytí základních potřeb atd.. by mi mohlo cca 60 tisíc stačit nebo raději více když jsou ceny srovnatelné s našima?

  3. Jako stačit by to asi mělo, těžko říct, já jsem totiž hned od začátku měla ubytování a jídlo v hostelu za práci tam (workaway). Kdyžtak se přidej ke skupinám na facebooku Češi v Chile, určitě Ti tam s tímto poradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *