5 metod, jak hledat práci v Británii

Hledání práce v různých státech se pro mě stalo takovou úvodní hrou – taktizuji, vymýšlím v daném systému účinné strategické kroky a příležitostně i trošinku blafuji. V Británii, pokud nemáte nějaké zvláštní požadavky na pracovní pozici, jde jen o to mít trochu štěstí a vyzkoušet, která metoda zafunguje.

DĚLÁNÍ DOJMŮ V PERSONÁLKÁCH
Nikdy jsem nepotkala tolik personálních agentur na jednom místě, jako v Británii v Belfastu. Dokonce jsem narazila na jednu, která se přímo specializovala v kombinaci mých oborů. Jako každá správná Irka jsem nahodila pořádný make-up a jala se v jednotlivých agenturách předávat životopisy. Námaha se oplatí, protože se tak dá k lecčemu dostat, ať už jde o čepování piva na ragbyových zápasech či sbírání kelímků na dostizích.

TRPĚLIVÉ VYPISOVÁNÍ PŘIHLÁŠEK ŘETĚZCŮ
Každý Belfastský řetězec bez výjimky hledá pracovní sílu. Jedinou nevýhodou je, že namísto zasílání životopisu člověk vyplňuje milion stránkovou přihlášku, která je u všech zaměstnání stejná, ale zkopírovat se nedá. Takže je potřeba pořád dokola vysvětlovat, že nejsem ani katolík ani protestant a že můj původ je bělošský (ano, takové otázky jsou zde rutinou). Po čase jsem přišla na to, že je dobré neuvádět, že člověk měl za minulý rok více než sedm prací – šance na úspěch se pak podstatně zvyšují.

MĚSTSKÉ TÚRY
Připravte si svazek vytištěných životopisů, dobré boty a hurá do terénu. Já jsem se vydala na túru Belfastskými ulicemi a v každé sympatické kavárně předala životopis s prosbou, aby se mi v případě potřeby pracovní síly ozvali. V jedné takové kavárně si se mnou zrovna z fleku střihli pohovor a už jsem stála za pultem a snažila se prodat zákusek. Kdo by to byl řekl, že tato offline metoda je pořád v kurzu.

1

MLČETI ZLATO? NAOPAK!
Sociální sítě bezesporu hrají během honu za výdělkem významnou roli. Jasně, facebook a LinkedIn známe všichni, nicméně není na škodu použít profláknutou metodu Latinské Ameriky – kamarádům a známým pořád dokola omílat, že hledáte práci – tak si vysloužíte minimálně tipy, popřípadě přimluvení u potenciálního zaměstnavatele.

ÚTOK NA PRACOVNÍ PORTÁLY
Stejně jako v Česku, online pracovní portály tu frčí, v Severním Irsku především www.jobcentreonline.com. Po dvou dnech po příjezdu do Belfastu jsem díky nim uklízela v obrovském hračkářství a měsíc nato začala pracovat v pečovatelském domě – jde o to přizpůsobit životopis, sepsat alespoň krátký motivák a psát na možná i nemožná místa.

Pokud se chystáte do Británie za prací, tak přeju, ať tyto či jiné metody fungují k vaší plné spokojenosti!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *